
Stan przedrzucawkowy
Stoisz przed jednym z najpoważniejszych wyzwań ciążowych? Nie pomyliłaś się szukając informacji o stanie przedrzucawkowym. To poważna sprawa, która może pojawić się mniej więcej w połowie ciąży (po 20 tygodniu). Kobiety z tym schorzeniem doświadczają wysokiego ciśnienia, białka w moczu, obrzęków, bólów głowy i zaburzeń widzenia. Ale możesz nie mieć żadnych objawów. Leczenie jest konieczne, żeby uniknąć zagrażających życiu powikłań. Zazwyczaj wszystko wraca do normy po porodzie.
Nie będę owijać w bawełnę – stan przedrzucawkowy to jedna z tych rzeczy, o których każda przyszła mama powinna wiedzieć. To poważne schorzenie ciśnieniowe, które rozwija się w czasie ciąży. Kobiety z tym problemem często mają wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) i podwyższony poziom białka w moczu (białkomocz). Stan przedrzucawkowy zwykle pojawia się po 20 tygodniu ciąży.
Co więcej, może wpływać na inne narządy w twoim organizmie i powodować uszkodzenia nerek i wątroby, urazy mózgu oraz inne poważne skutki uboczne. Jest niebezpieczny zarówno dla ciebie, jak i dla rozwijającego się płodu. Z tego powodu twój lekarz będzie musiał ściśle monitorować twoją ciążę i natychmiast zalecić leczenie.
Jak często występuje stan przedrzucawkowy?
To schorzenie charakterystyczne wyłącznie dla ciąży, które komplikuje między 5% a 8% wszystkich porodów w Stanach Zjednoczonych. Jest też przyczyną około 15% przedwczesnych porodów (poród przed 37 tygodniem ciąży) w USA.
Czy stan przedrzucawkowy to nagły przypadek?
Tak, może nim być. Kiedy masz stan przedrzucawkowy, twoje ciśnienie krwi jest podwyższone (wyższe niż 140/90 mmHg), a możesz mieć też wysoki poziom białka w moczu (oznaka uszkodzenia nerek). Stan przedrzucawkowy obciąża twoje serce i inne narządy i może powodować poważne powikłania. Może też wpływać na dopływ krwi do łożyska, uszkadzać wątrobę i nerki lub powodować gromadzenie się płynu w płucach. Leczenie jest kluczowe, żeby uniknąć zagrażających życiu powikłań.
Objawy i przyczyny stanu przedrzucawkowego w ciąży
Jakie są objawy stanu przedrzucawkowego?
Wiele kobiet ze stanem przedrzucawkowym nie ma żadnych oznak czy objawów aż do wizyty u lekarza. U tych, które je mają, niektóre z pierwszych sygnałów to wysokie ciśnienie krwi, białko w moczu i zatrzymywanie wody (może powodować przyrost masy ciała i obrzęki).
Inne oznaki stanu przedrzucawkowego to:
- Bóle głowy.
- Niewyraźne widzenie lub nadwrażliwość na światło.
- Ciemne plamy pojawiające się w polu widzenia.
- Ból w prawej górnej części brzucha.
- Obrzęki dłoni, kostek i twarzy (obrzęk).
- Duszność.
Często nie wiesz, że masz stan przedrzucawkowy, dopóki twój lekarz nie sprawdzi ciśnienia krwi i moczu podczas wizyty prenatalnej. Ważne jest też, żebyś dzieliła się wszystkimi objawami ciąży ze swoim lekarzem.
Ciężki stan przedrzucawkowy może też obejmować takie oznaki jak:
- Nagły wzrost ciśnienia (ciśnienie krwi 160/110 mmHg lub wyższe).
- Spadek funkcji nerek lub wątroby.
- Płyn w płucach (obrzęk płuc).
- Niski poziom płytek krwi (małopłytkowość).
- Brak lub bardzo mała produkcja moczu.
Jeśli twój stan przedrzucawkowy jest ciężki, lekarz może cię przyjąć do szpitala w celu bliższej obserwacji. W niektórych przypadkach będziesz musiała urodzić dziecko od razu.
Co powoduje stan przedrzucawkowy?
Nikt nie jest do końca pewien. Niektórzy badacze uważają, że stan przedrzucawkowy może wystąpić z powodu problemu z dopływem krwi do łożyska.
Czy stres powoduje stan przedrzucawkowy?
Chociaż stres może wpływać na ciśnienie krwi, nie jest bezpośrednią przyczyną stanu przedrzucawkowego. Podczas gdy pewien stres jest nieunikniony w ciąży, unikanie sytuacji wysokostresowych lub nauka radzenia sobie ze stresem to dobry pomysł.
Kto jest w grupie ryzyka stanu przedrzucawkowego?
Lekarze nie są do końca pewni, dlaczego niektóre osoby rozwijają stan przedrzucawkowy, ale wiedzą, że pewne czynniki mogą zwiększać ryzyko jego wystąpienia. Klasyfikują twoje ryzyko jako wysokie lub umiarkowane.
Czynniki, które mogą cię narażać na wysokie ryzyko stanu przedrzucawkowego to:
- Historia wysokiego ciśnienia krwi, choroby nerek lub cukrzycy.
- Oczekiwanie bliźniąt, trojaczków lub więcej dzieci.
- Choroby autoimmunologiczne jak toczeń.
- Stan przedrzucawkowy w poprzedniej ciąży.
Czynniki, które narażają cię na umiarkowane ryzyko stanu przedrzucawkowego to:
- Pierwsza ciąża.
- Otyłość.
- Wiek powyżej 35 lat.
- Rodzinna historia stanu przedrzucawkowego.
- Powikłania w poprzednich ciążach jak niska masa urodzeniowa.
W którym tygodniu ciąży zaczyna się stan przedrzucawkowy?
Stan przedrzucawkowy zwykle występuje po 20 tygodniu ciąży. Większość przypadków pojawia się w trzecim trymestrze (po 27 tygodniu). Kiedy rozwija się przed 34 tygodniem ciąży, nazywa się to stanem przedrzucawkowym o wczesnym początku.
Stan przedrzucawkowy może też wystąpić po porodzie (poporodowy stan przedrzucawkowy), co zwykle dzieje się między pierwszymi kilkoma dniami a tygodniem po porodzie.
Jakie są powikłania stanu przedrzucawkowego?
Jeśli pozostanie nieleczony, stan przedrzucawkowy może być potencjalnie śmiertelny zarówno dla ciebie, jak i dla płodu. Może powodować poważne uszkodzenia nerek i wątroby oraz zakłócać funkcjonowanie mózgu. Jeśli jesteś w ciąży, niektóre z najpoważniejszych powikłań stanu przedrzucawkowego to:
- Drgawki.
- Rzucawka.
- Śpiączka.
- Udar.
Stan przedrzucawkowy może powodować zespół HELLP (hemoliza, podwyższone enzymy wątrobowe i niska liczba płytek krwi). Dzieje się tak, gdy stan przedrzucawkowy uszkadza wątrobę i czerwone krwinki oraz zakłóca krzepnięcie krwi.
Najczęstsze powikłania dla płodu to:
- Przedwczesny poród.
- Niska masa urodzeniowa.
- Oddzielenie łożyska.
Kobiety ze stanem przedrzucawkowym — szczególnie te, które rozwijają to schorzenie wcześnie w ciąży — są narażone na większe ryzyko następujących schorzeń w późniejszym życiu:
- Choroba nerek.
- Choroba serca.
- Udar.
- Wystąpienie stanu przedrzucawkowego w przyszłych ciążach.
Możesz współpracować ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu, żeby podjąć kroki w celu zmniejszenia tego ryzyka.
Diagnoza i badania stanu przedrzucawkowego w ciąży
Jak diagnozuje się stan przedrzucawkowy?
Lekarze często diagnozują stan przedrzucawkowy podczas rutynowej wizyty prenatalnej. Rutynowe wizyty prenatalne odbywają się w regularnych odstępach czasu podczas ciąży. To tam twój lekarz sprawdza rzeczy jak przyrost masy ciała w ciąży i ciśnienie krwi.
Jeśli twój lekarz podejrzewa stan przedrzucawkowy, może:
- Zlecić dodatkowe badania krwi w celu sprawdzenia funkcji nerek i wątroby.
- Zaproponować 24-godzinne zbieranie moczu w celu obserwacji białkomoczu.
- Wykonać USG i inne monitorowanie płodu, żeby sprawdzić rozmiar płodu i ocenić objętość płynu owodniowego.
Stan przedrzucawkowy może być łagodny lub ciężki. Łagodny stan przedrzucawkowy to kiedy masz wysokie ciśnienie krwi plus wysoki poziom białka w moczu.
Ciężki stan przedrzucawkowy to kiedy masz oznaki łagodnego stanu przedrzucawkowego plus:
- Oznaki uszkodzenia nerek lub wątroby (widoczne w badaniach krwi).
- Niska liczba płytek krwi
- Płyn w płucach.
- Bóle głowy i zawroty głowy.
- Zaburzenia widzenia lub widzenie plam.
Postępowanie i leczenie stanu przedrzucawkowego
Jak leczy się stan przedrzucawkowy?
Twój lekarz poradzi ci najlepszy sposób leczenia stanu przedrzucawkowego. Leczenie generalnie zależy od tego, jak ciężki jest twój stan przedrzucawkowy i jak bardzo zaawansowana jest ciąża. Twój lekarz będzie chciał, żebyś pozostała w ciąży tak długo, jak to możliwe — o ile stan przedrzucawkowy nie zagraża twojemu życiu.
Jeśli jesteś blisko terminu (37 tygodni ciąży), twój lekarz prawdopodobnie zaleci wczesny poród. Nadal możesz rodzić naturalnie, ale czasami cesarskie cięcie jest bezpieczniejsze. Twój lekarz może dać ci leki, żeby pomóc płucom płodu się rozwinąć i kontrolować ciśnienie krwi, dopóki nie będą mogli odebrać twoje dziecko. Czasami bezpieczniej jest urodzić dziecko wcześnie niż ryzykować przedłużanie ciąży.
Kiedy stan przedrzucawkowy rozwija się wcześniej w ciąży, twój lekarz będzie ściśle cię monitorować przez resztę ciąży. Będą chcieli przedłużyć ciążę tak długo, jak to możliwe, żeby pozwolić płodowi rosnąć i rozwijać się. Będziesz mieć częstsze wizyty prenatalne, włączając w to USG, badania moczu i pobieranie krwi. Możesz musieć sprawdzać ciśnienie krwi w domu. Jeśli stan przedrzucawkowy pogarsza się lub staje się bardziej ciężki, twój lekarz zaleci poród.
Jeśli masz ciężki stan przedrzucawkowy w momencie diagnozy, możesz pozostać w szpitalu pod obserwacją aż do porodu.
Podczas porodu twój lekarz może podać ci siarczan magnezu, żeby zapobiec rzucawce (drgawkom ze stanu przedrzucawkowego).
Czy istnieje lekarstwo na stan przedrzucawkowy?
Nie. Jedynym lekarstwem na stan przedrzucawkowy jest poród. Twój lekarz nadal będzie chciał cię monitorować przez kilka tygodni po porodzie, żeby upewnić się, że twoje objawy znikają.
Perspektywy i rokowanie stanu przedrzucawkowego
Czy można rodzić naturalnie ze stanem przedrzucawkowym?
Tak, nadal możesz mieć poród naturalny, jeśli masz stan przedrzucawkowy.
Czy dziecko może przeżyć stan przedrzucawkowy?
Tak. Stan przedrzucawkowy może powodować przedwczesny poród (twoje dziecko rodzi się wcześnie). Wcześniaki są narażone na zwiększone ryzyko powikłań zdrowotnych jak niska masa urodzeniowa i problemy z oddychaniem.
Czy stan przedrzucawkowy znika po porodzie?
Stan przedrzucawkowy zwykle znika w ciągu dni do tygodni po porodzie. Czasami twoje ciśnienie krwi może pozostać wysokie przez kilka tygodni po porodzie, wymagając leczenia lekami. Twój lekarz będzie z tobą współpracować po ciąży, żeby kontrolować twoje ciśnienie krwi.
Zapobieganie stanu przedrzucawkowego
Jak mogę zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego?
Jeśli masz czynnik ryzyka stanu przedrzucawkowego, są pewne kroki, które możesz podjąć przed i podczas ciąży, żeby zmniejszyć szanse na rozwój stanu przedrzucawkowego. Te kroki mogą obejmować:
- Utratę masy ciała, jeśli masz otyłość (przed przyrostem masy ciała związanym z ciążą).
- Kontrolowanie ciśnienia krwi i poziomu cukru we krwi (jeśli miałaś wysokie ciśnienie krwi lub cukrzycę przed ciążą).
- Utrzymywanie regularnych ćwiczeń.
- Wystarczającą ilość snu.
- Jedzenie zdrowej żywności o niskiej zawartości soli i unikanie kofeiny.
Czy można zapobiec stanowi przedrzucawkowemu?
Przyjmowanie dziennie aspiryny dla dzieci może zmniejszyć ryzyko rozwoju stanu przedrzucawkowego o około 15%. Jeśli masz czynniki ryzyka stanu przedrzucawkowego, twój lekarz może zalecić rozpoczęcie aspiryny we wczesnej ciąży (około 12 tygodnia ciąży). Nie zaczynaj brać aspiryny, dopóki twój lekarz ci nie powie.
Życie z tym schorzeniem
Kiedy powinam zobaczyć się z lekarzem?
Stan przedrzucawkowy może być śmiertelnym schorzeniem podczas ciąży. Jeśli otrzymujesz leczenie tego stanu, upewnij się, że chodzisz na wszystkie wizyty i badania krwi lub moczu. Skontaktuj się ze swoim położnikiem, jeśli masz jakiekolwiek obawy lub pytania dotyczące swoich objawów.
Idź do najbliższego szpitala, jeśli jesteś w ciąży i doświadczasz:
- Objawów drgawek, jak drganie lub konwulsje.
- Duszności.
- Ostrego bólu w brzuchu (szczególnie po prawej stronie).
- Niewyraźnego widzenia.
- Silnego bólu głowy, który nie ustępuje.
- Ciemnych plam w polu widzenia, które nie znikają.
Jakie pytania powinam zadać lekarzowi?
Jeśli twój lekarz postawi ci diagnozę stanu przedrzucawkowego, to normalne, że masz obawy. Niektóre typowe pytania do zadania lekarzowi to:
- Czy muszę brać leki?
- Czy muszę ograniczyć swoje aktywności?
- Jakie zmiany powinam wprowadzić w tym, co jem?
- Jak często będziesz musiał monitorować moje zdrowie podczas ciąży?
- Czy będę musiała urodzić dziecko wcześnie?
- Jak najlepiej mogę radzić sobie ze stanem przedrzucawkowym?
Dodatkowe często zadawane pytania
Jakie są trzy wczesne oznaki stanu przedrzucawkowego?
W większości przypadków twój lekarz rozpozna oznaki stanu przedrzucawkowego podczas wizyty prenatalnej.
Wczesne oznaki stanu przedrzucawkowego zwykle obejmują:
- Wysokie ciśnienie krwi.
- Białko w moczu.
- Zatrzymywanie wody lub obrzęki.
Jaka jest różnica między stanem przedrzucawkowym a rzucawką?
Rzucawka to ciężki stan przedrzucawkowy, który powoduje drgawki. Jest uważana za powikłanie stanu przedrzucawkowego, ale może wystąpić bez oznak stanu przedrzucawkowego.
Co to jest poporodowy stan przedrzucawkowy?
Poporodowy stan przedrzucawkowy to kiedy rozwijasz stan przedrzucawkowy po urodzeniu dziecka. Zwykle zdarza się to w ciągu dwóch dni od porodu, ale może też rozwinąć się kilka tygodni później.
Uwaga od specjalistów
Stan przedrzucawkowy to poważne schorzenie, o którym większość ludzi nie wie, że go ma. Dlatego tak ważne jest, żeby chodzić na wszystkie wizyty prenatalne i być otwartą ze swoim lekarzem na temat objawów, które odczuwasz podczas ciąży.
Po diagnozie twój lekarz będzie ściśle obserwować twoją ciążę. W ciężkich przypadkach może zalecić poród tak szybko, jak to możliwe. Ich celem jest utrzymanie bezpieczeństwa i zdrowia zarówno ciebie, jak i płodu. Większość kobiet ze stanem przedrzucawkowym ma zdrowe dzieci. Stan przedrzucawkowy prawie zawsze znika w ciągu kilku tygodni po urodzeniu dziecka.