1-trymestrCiąża

11 tydzień ciąży – co się dzieje w Twoim ciele i z brzuszkiem?

22views

11 tydzień ciąży (1 trymestr)

Zastanawiasz się, co się dzieje z twoim ciałem? 11 tydzień ciąży to końcówka pierwszego trymestru ciąży oraz trzeciego miesiąca ciąży. Właśnie w trzecim miesiącu ciąży, czyli na tym etapie, kobieta może zauważyć pierwsze widoczne zmiany w swoim ciele, a rozwój dziecka jest już zaawansowany. 11 tydzień ciąży odpowiada trzeciemu miesiącowi ciąży i jest ważnym momentem w pierwszym trymestrze ciąży. Masz już tylko 2 tygodnie do rozpoczęcia drugiego trymestru. To właśnie wtedy wiele kobiet zaczyna „promieniować” i odzyskuje energię, ponieważ hormony się stabilizują.

Zostanie ci zaproponowanych kilka badań, które sprawdzą twoją krew, mocz i ciśnienie krwi. Te testy to świetna okazja, żeby sprawdzić zdrowie twoje i twojego dziecka.

Co się dzieje w moim ciele?

Gdy zaczynasz się lekko zaokrąglać, twoje mięśnie i więzadła będą się rozciągać, co może dawać ci bóle w okolicy brzucha. Jeśli bardzo boli, zobacz się z położną lub lekarzem tak szybko, jak to możliwe.

Twoje ciało pompuje teraz nawet o 50% więcej krwi niż zwykle. Ta krew karmi twoją macicę, ale może też sprawić, że poczujesz się gorąco, spocona i zawrotna. To sposób twojego dziecka na mówienie ci, żebyś odpoczęła.

Zmiany hormonalne są typowe dla tego okresu ciąży i dotyczą większości kobiet.

Twoje dziecko do tej pory było karmione przez pęcherzyk żółtkowy, ale nowy organ zwany łożyskiem wkrótce przejmie tę rolę. Łożysko będzie odżywiać dziecko i usuwać odpady. Podczas tego przejścia, zmiany hormonalne mogą sprawić, że większość kobiet w okresie ciąży czuje się zmęczona i emocjonalna. Większość kobiet doświadcza podobnych zmian w okresie ciąży, co jest naturalną reakcją organizmu na zachodzące procesy.

Wczesne objawy ciąży (w 11 tygodniu)

Poniżej opisane są najczęstsze objawy i dolegliwości ciążowe w 11 tygodniu. Większość kobiet doświadcza tych objawów, jednak ich nasilenie może być różne.

Możesz się teraz czuć bardzo zmęczona, ale delikatne ćwiczenia jak spacery mogą pomóc ci poczuć się lepiej.

Twoje wczesne oznaki ciąży mogą również obejmować:

  • bóle w okolicy brzucha
  • nudności
  • wahania nastroju
  • metaliczny smak w ustach
  • bolesne piersi
  • niestrawność i zgagę
  • bóle głowy
  • zawroty głowy
  • nowe upodobania i niechęci do jedzenia i picia
  • wyostrzony węch
  • białe mleczne upławy z pochwy
  • nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy (jeśli się pojawi, skonsultuj się z lekarzem)
  • lekkie plamienie (zobacz lekarza, jeśli masz krwawienie w ciąży)
  • skurcze, trochę jak bóle miesiączkowe
  • ciemniejsza skóra na twarzy lub brązowe plamy – to znane jako chloazma lub „maska ciąży”
  • bardziej tłusta, pryszczata skóra
  • gęstsze i bardziej lśniące włosy
  • wzdęcia i uczucie bycia wzdętą (przeczytaj sposoby radzenia sobie ze wzdęciami na stronie 10 tygodnia)
Przeczytaj także:  Nasiona Chia w ciąży - zobacz czy są dozwolone

Niepokojące objawy, takie jak silne bóle brzucha, krwawienie, nawet omdlenia, nasilenie objawów depresji czy nieprzyjemny zapach wydzieliny, mogą wskazywać na ryzyko poronienia i wymagają pilnej konsultacji lekarskiej.

Czego spodziewać się po pierwszym badaniu USG

Pierwsze badanie USG, zwane także badaniem datującym, wykonuje się zwykle między 8 a 14 tygodniem ciąży.

Sonograf (osoba wykonująca badanie USG) używa nieszkodliwych niewidzialnych fal, żeby stworzyć szczegółowy obraz wnętrza twojej macicy. Podczas pierwszego badania USG, a zwłaszcza USG genetycznego wykonywanego między 11 a 14 tygodniem ciąży, lekarz może ocenić budowę płodu, ocenić budowę płodu oraz wykryć ewentualne wady rozwojowe. Badanie to pozwala także określić wiek ciąży na podstawie daty ostatniej miesiączki oraz pomiaru CRL. Terminy badań są ustalane na podstawie tygodnia ciąży i mają kluczowe znaczenie dla monitorowania rozwoju dziecka.

W 11 tygodniu ciąży płód osiąga określony poziom rozwoju, a badanie USG pozwala ocenić ryzyko wystąpienia wad genetycznych.

Badanie może obejmować test przezierności karkowej (NT), który mierzy płyn z tyłu szyi dziecka, jako część procesu przesiewowego na zespół Downa.

Jak wygląda dziecko w 11 tygodniu ciąży?

W jedenastym tygodniu ciąży trwa intensywny rozwój płodu – to kluczowy etap ciąży, w którym kształtują się narządy płciowe oraz zewnętrzne narządy płciowe. Rozpoczyna się proces różnicowania narządów płciowych, a u dziewczynek rozwijają się odpowiednie struktury. W 11 tygodniu ciąży płód mierzy około 41 mm długości od głowy do pupy, co odpowiada wielkości figi. Głowa wydaje się duża w stosunku do reszty ciała, ale wręcz przeciwnie do obaw, jest to naturalny etap rozwoju dziecka.

W tym tygodniu ciąży płód zaczyna wykonywać delikatne ruchy nogami – można je zaobserwować podczas badania USG, a wykonywać delikatne ruchy nogami ma znaczenie dla rozwoju motorycznego. Palce u rąk i nóg się oddzielają, pojawiają się łożyska paznokci, a także zaczynają się formować mieszki włosowe. Rozwijają się również małżowiny uszne oraz pęcherzyki płucne, które przygotowują płuca do przyszłego oddychania. Pęcherz moczowy dziecka zaczyna funkcjonować, a na dalszym etapie ciąży rozwój tych struktur będzie postępował.

Przeczytaj także:  Cynamon w ciąży: czy bezpiecznie jest go spożywać?

Chociaż twoje dziecko kopie wewnątrz twojej macicy, prawdopodobnie nic nie poczujesz przez kilka tygodni. Jednak w jedenastym tygodniu ciąży można już zaobserwować pierwsze delikatne ruchy nogami, które są ważne dla rozwoju dziecka.

W 11 tygodniu ciąży, czyli w trzecim miesiącu ciąży, rozwój dziecka jest już bardzo zaawansowany. Na tym etapie ciąży rozwój płodu przebiega bardzo dynamicznie, a na dalszym etapie zmiany będą jeszcze bardziej widoczne.

Plan działania

Zobacz się z położną lub lekarzem

Podziel się nowościami ze swoim lekarzem lub umów wizytę z położną w swojej przychodni. Możesz też sama skierować się do lokalnego szpitala – szukaj danych kontaktowych na ich stronie internetowej.

Musisz umówić wizytę wstępną. Zwykle odbywa się między 8 a 12 tygodniem i trwa około godziny.

Możesz porozmawiać o opcjach dla twojej ciąży i porodu. Dodatkowo zostaną ci zaproponowane badania przesiewowe na choroby zakaźne i schorzenia takie jak zespół Downa. Możesz zapytać o Program Transformacji Macierzyństwa i jak może ci pomóc.

Dostaniesz swoje pierwsze badanie datujące w 8-14 tygodniu.

Jeśli to twoja pierwsza ciąża, prawdopodobnie będziesz mieć około 10 wizyt i 2 badania USG w sumie. Zapytaj, czy możliwe jest widzenie się z tym samym opiekunem przez całą ciążę, żeby mieć ciągłość opieki.

Zajęcia przedporodowe

Zapytaj swoją położną lub lekarza o internetowe zajęcia przedporodowe – mogą być w stanie polecić jakieś. Organizacja charytatywna Tommy’s ma dużo przydatnych informacji o zajęciach przedporodowych i przygotowaniu do porodu.

Zajęcia przedporodowe dają ci szansę poznania innych ludzi i przygotowania do rodzicielstwa. NCT oferuje internetowe zajęcia przedporodowe z małymi grupami ludzi mieszkających lokalnie w twojej okolicy.

Palenie, picie i kofeina w ciąży

Rób co możesz, żeby przestać palić i zrezygnować z alkoholu, i łagodnie traktuj herbatę, kawę i wszystko inne z kofeiną.

Poproś swoją położną lub lekarza o wsparcie.

Witaminy w ciąży

Bierz witaminy prenatalne. Kwas foliowy jest kluczowym składnikiem suplementacji w ciąży, niezbędnym dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Zaleca się branie 400mcg kwasu foliowego codziennie, przynajmniej do 12 tygodnia. To pomaga formować układ nerwowy twojego dziecka i oferuje pewną ochronę przed schorzeniami takimi jak rozszczep kręgosłupa, a także zapobiega niedoborom witamin z grupy B u przyszłej matki.

Przeczytaj także:  Daktyle w ciąży – jak wpływają na poród i zdrowie mamy?

Żeby utrzymać kości i mięśnie zdrowe, potrzebujemy witaminy D. Od końca marca/początku kwietnia do końca września, większość ludzi wytwarza wystarczająco witaminy D ze światła słonecznego na skórze.

Jednak między październikiem a początkiem marca, rozważ branie codziennego suplementu witaminy D, ponieważ nie możemy wytwarzać wystarczająco ze światła słonecznego.

Niektóre osoby powinny brać suplement witaminy D przez cały rok.

Potrzebujesz tylko 10 mikrogramów (to samo dla dorosłych i dzieci). Sprawdź, czy masz prawo do darmowych witamin.

Ćwiczenia w ciąży

Zaleca się robienie 150 minut ćwiczeń tygodniowo podczas ciąży.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy odgrywają szczególną rolę zwłaszcza w przygotowaniu do porodu, kontroli czynności pęcherza moczowego, procesie wypróżniania i perystaltyce jelit. Regularne ćwiczenia tych mięśni korzystnie wpływają na zdrowie, zapobiegają nietrzymaniu moczu, poprawiają satysfakcję seksualną i pozwalają szybciej odzyskać formę po porodzie oraz w okresie połogu. Trening mięśni dna miednicy porodzie przyspiesza powrót do sprawności, a ćwiczenia polegają także na świadomym rozluźnianiu dolnych partii ciała. Warto również pamiętać, że unikanie długiego stania jest ważne dla profilaktyki żylaków.

Możesz zacząć od zaledwie 10 minut codziennych ćwiczeń – może zrób energiczny spacer na zewnątrz.

Słuchaj swojego ciała i rób to, co czujesz, że jest dla ciebie dobre.

Zdrowe odżywianie

Nie ma potrzeby jeść za dwoje. Po prostu musisz jeść zdrową, zrównoważoną dietę, z różnorodnością różnych pokarmów codziennie, włączając dużo owoców i warzyw. Rzuć okiem na nasz przewodnik po zdrowym odżywianiu w ciąży.

Dobrostan emocjonalny i psychiczny

Dbanie o dobrostan emocjonalny i psychiczny jest ważne już od pierwszych dni ciąży.

Jak się dziś czujesz? Jeśli czujesz się niespokojna lub przygnębiona, porozmawiaj ze swoją położną lub lekarzem. Mogą skierować cię we właściwym kierunku, żeby dostać całe potrzebne wsparcie. Możesz też przedyskutować swoje zmartwienia z partnerem, przyjaciółmi i rodziną.

Możesz się martwić o swój związek, pieniądze, lub o to, żeby mieć stałe miejsce do życia.

Nie trzymaj tego dla siebie. Ważne jest, żebyś poprosiła o pomoc, jeśli jej potrzebujesz.

Choroby przenoszone drogą płciową (STI)

Myślisz, że ty lub twój partner możecie mieć STI? Jeśli tak, zbadajcie się, ponieważ może to wpłynąć na rozwój waszego dziecka. Porozmawiaj ze swoją położną lub lekarzem, lub odwiedź klinikę zdrowia seksualnego.

Długoterminowe schorzenia

Jeśli masz długoterminowe schorzenie, powiedz swojemu specjaliście lub lekarzowi, że jesteś w ciąży tak szybko, jak to możliwe.

Nie przestawaj brać żadnych regularnych leków bez przedyskutowania tego z lekarzem najpierw.

Chcesz wiedzieć, kiedy dziecko się urodzi?

Użyj kalkulatora terminu porodu. Dostaniesz bardziej dokładną datę od swojego lekarza lub położnej, gdy będziesz mieć badanie datujące (zwykle w 8-14 tygodniu).

Leave a Response

Ludmiła Kozłowska
Od lat z pasją zgłębiam tematykę ciąży, porodów i zdrowia kobiet. Moje doświadczenia i wiedza pozwalają mi wspierać przyszłe mamy, dzieląc się sprawdzonymi poradami oraz praktycznymi wskazówkami. Wierzę, że każda kobieta zasługuje na spokojne i świadome przeżywanie tego wyjątkowego czasu, dlatego na portalu staram się inspirować i dodawać otuchy wszystkim, którzy tego potrzebują.